Дата: 26.05.20 г.
План на урока:
- Равновесието „организми – среда”:
- Животът продължава благодарение на непрекъснатото преминаване на веществата от неживата природа в организмите, и обратно – от организмите в неживата природа;
- Биоразнообразие:
- Безгръбначни животни – около 30 000 вида;
- Гръбначни животни – около 800 вида;
- Растения и гъби – повече от 10 500;
- Ендемити: видове, които имат ограничена разпространение – срещат се в отделен водоем, планина, географска област и т.н.;
- Примери:
- Български омайник;
- Рилска иглика;
- Червен аполон;
- Голям син бегач;
- Горски сънливец;
Дата: 26.05.20 г.
Тема на урока: Биоразнообразие и единство в природата
План на урока:
Български омайник /Geum bulgaricum /
Описание: Многогодишно тревисто растение, достигащо до 60 см. Стъблото е облистено по цялата дължина с ланцентни листа, дълги до 10 см. В горната си част стъблото често е разклонено и всяко разклонение при добре развитите индивиди завършва с цвят.. Венчелистчетата са яркожълти, и с червени прашници на тичинките. Размножава се главно със семена. Местообитание: По стръмни скалисти склонове, на влажни места из храсталаци, по скални сипеи и поляни до 2800 м н.в.
Цъфти: юли-август.
Екостатус: Балкански ендемит.Защитен вид от Закона за биологично разнообразие.
Видът е включен в ЧКнига на РБългария.
Описание: Игликата е многогодишно тревисто растение, достигащо до 39 см. Стъблата изправени, листата събрани в розетка, отгоре покрити с жлежисти власинки.Размножава се със семена.
Местообитание:Расте по влажни места богати на торф, край потоци, езера и на мястото на стари преспи между 1900 – 2800 м н.в.
Цъфти: юни- юли.
Любопитно:Наричат я божествена, защото има способността да оцелява до (-40°С).
Екостатус: Локален ендемит.Реликт. Видът е включен в ЧКнига на РБългария.Включен в Европейския списък на редките, защитени и ендемични растения.